Tomáš Končistý, Barbora Klárová/Jakub Maksymov: Chronoškriatkovia (Bratislavské bábkové divadlo 2019)

Chronoškriatkovia nepriamo nadväzujú na inscenáciu Neviditeľní, o ktorej sme hovorili v skoršom cykle SMARTheatre. Inscenácia Márie Danadovej a Moniky Kováčovej zobrazuje rôzne neviditeľné bytosti, okrem iných aj baníckych škriatkov – permoníkov. O škriatkoch je aj kniha Tomáša Končinského a Barbory Klárovej Překlep a Škraloup. Svojou neúnavnou činnosťou spôsobujú starnutie všetkých vecí okolo nás. Ošúchané knihy, zamazané okuliare, oschnuté chlebíčky, padnutá šľahačka na koláčoch, fľaky na odevoch, rozbité displeje na tabletoch, plesnejúce potraviny…, to všetko je ich práca. Překlep pri návšteve sveta ľudí zistí, že svojou činnosťou im spôsobujú smútok a rozhodne sa, že už to robiť nechce, a na obrovské zdesenie všetkých naokolo, rúha sa Veľkému Zubu času.

Podľa tejto knihy vznikla v BBD inscenácia Chronoškriatkovia. Jej inscenačným princípom je „live cinema“, či presnejšie „puppet cinema“. Na plátno uprostred javiska premietajú v reálnom čase animované bábky. Vidíme buď „celok“, kedy použijú len maličké bábky na reálnych predmetoch, alebo „detail“, ktorý je akoby zoomovaným pohľadom na predchádzajúci obraz.

O inscenácii sme sa na stretnutiach rozprávali, pretože je ukážkou moderného bábkového divadla, podnetného formou aj obsahom.

Premiéra: 4. 12. 2019

Adaptácia, réžia: Jakub Maksymov
Dramaturgia, preklad: Peter Galdík
Scéna, bábky, kostýmy: Olga Ziębińska
Hudba: Lazar Novkov
Autor textu piesne Chrono-numero: Petr Váša
Kamera: Jakub Ťapucha
Hrajú: Michal Adam, Miriam Kalinková, Róbert Laurinec, Ľubomír Piktor

Hlavný
organizátor

Hlavný partner
Z verejných zdrojov podporil

Partner
projektu

Partner
projektu

© SC AICT