Skip to main content
Autor: Jana Habalová, 14 rokov, Bernolákovo

Buď aj Ty SMART a zdieľaj kreatívnu recenziu, ktorá sa Ti páči!

Ježiš z Montrealu v Činohre SND – dôkaz potreby viery


Činoherná inscenácia SND Ježiš z Montrealu ponúka divákom nezabudnuteľný zážitok. V réžii Jána Luterána skúma zaujímavý pohľad na koncept Biblie a kresťanstva ako takého a núti divákov hľadať medzi riadkami v častých biblických obrazoch a umeleckých poňatiach stále novší a zaujímavejší význam.  

Príbeh Ježiša z Montrealu nezastáva jednoznačný postoj ku kresťanskému Bohu, no skúma jeho vplyv na spoločnosť. Jednoznačne to nie je obyčajné kostolné prehranie pašií, zároveň ich však ani nehádže do jedného vreca s bájami a poviedkami – kam potom takéto historické príbehy spadajú z hľadiska nášho sociálneho fungovania? 

Niektoré stelesňujú najvyššie morálne hodnoty a záujmy, iné sú skôr estetickým vyjadrením konkrétnych dojmov a pocitov. Tie sa samozrejme líšia od postoja jednotlivca k danému náboženstvu. Ukrižovanie Krista – je to obraz absolútneho nespravodlivého utrpenia a bolesti alebo zvestovanie nejakého hlbšieho zmyslu a dôležitejšieho poslania? Samozrejme, tých možností je oveľa viac. V tom je sila osobnej interpretácie, tam kde sa umenie prelína s komplexnou psychológiou a zmýšľaním človeka. 

Príbeh Ježiša Krista Nazaretského je plný dojmov a emócií, ktoré sa nesú naprieč generáciami už niekoľko tisíc rokov. Z agnostického hľadiska sa mnoho aspektov jeho podstaty dá spochybniť, to však vôbec nič nemení na tom, aký vplyvný a nadčasový je. V inscenácii Ježiš z Montrealu vidíme, ako stvárňovanie Krista postupne ovplyvňuje jeho predstaviteľa herca Daniela Coulomba – a to aj napriek jeho ateizmu.

Z príbehu Ježiša sa po rokoch stáva komerčný nástroj, ktorý v tejto forme predstiera, že si stále zachováva svoju pôvodnú hĺbku. Sú Coulombove pašie v inscenácií interpretáciou dnešného kresťanstva, alebo sú skôr umeleckým obrazom Ježiša Krista? Alebo je to jednoducho len nahý muž, stiahnutý v igelite ako mäso v obchodných regáloch? 

Jedno je však isté; kresťanské náboženstvo mnohým poskytuje útechu, oporu a pocit, že sú milovaní. Ukazuje im, ako žiť, a ponúka oveľa viac. Ak zoberiete ľuďom vieru v nadprirodzeno, umelecké interpretácie náboženstva stratia na význame napriek tomu, že sa na nich nič nezmení.  Náboženstvo je podľa Ježiša z Montrealu neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti a aj jej fungovania, a to nielen priamo, ale aj nepriamo.