Skip to main content
Autor: Hana Tancerová, 16 rokov, Bratislava

Buď aj Ty SMART a zdieľaj kreatívnu recenziu, ktorá sa Ti páči!

Dvestoročná baletná komédia na scéne SND


V Balete SND po tridsiatich rokoch opäť uviedli jeden z najstarších baletov Zle strážené dievča (La fille mal gardeé).Obľúbený rodinný balet mal premiéru 18. a 19. novembra 2022 v najpopulárnejšej podobe od choreografa Fredericka Ashtona, na hudbu Louisa Ferdinanda Hertela, v úprave Johna Lanchberyho a v hudobnom naštudovaní Kevina Rhodesa. Tanečne dielo naštudoval Jean Christophe Lesage. 

Dielo bolo prvýkrát uvedené vo francúzskom Bordeaux v roku 1789 v choreografii Jeana Daubervala. Verzia baletu od Fredericka Ashtona mala premiéru v Kráľovskom balete v Londýne v januári roku 1960. K choreograficky najzaujímavejším častiam patrili napríklad dueto so stuhou v pas de deux v prvom obraze, známy ,,drevákový“ tanec matky Simone,  skupinový tanec so stuhami, obraz búrky, sóla Alaina atď. Scéna evokuje atmosféru anglického vidieka v pestrej farebnosti. 

Príbeh baletu je veľmi jednoduchý: vidiecke dievča Líza miluje sedliackeho mládenca Colasa, ale matka Simone chce Lízu vydať za bohatého a neohrabaného Alaina. Nakoniec ale všetko dobre dopadne, matka sa nechá presvedčiť a dovolí dcére vydať sa za toho, ktorého miluje.

Z postáv ma najväčšmi zaujala práve komická postava matky Simone. Tradične túto rolu hrá muž, v tomto obsadení je to Juraj Žilinčár. Najvtipnejším momentom bol „dreváčkový tanec“, ktorý príjemne kontrastoval s variáciami na špičkách. 

Ďalšou výraznou postavou bol Alain v podaní Gerarda Gonzalesa Villaverdeho. Jeho postava bola charakterovo vypointovaná a vždy, keď sa objavil na javisku, som sa musela smiať, jeho pohyby, kostým aj výraz tváre boli komické, vyvolávajúce smiech v hľadisku. Jeho otca sebaisto stvárnil dlhoročný sólista Andrej Szabó. 

Najpresvedčivejšími v celom predstavení boli práve hlavní hrdinovia Líza v podaní Olgy Chelpanovej a Colas, ktorého tancoval Viacheslav Kruť. Obaja sólisti nielenže úlohu zvládli po tanečnej stránke, ale aj po tej hereckej, láska medzi nimi bola uveriteľná a ako diváčka som v napätí čakala až do konca, ako to s nimi dopadne.

Predstavenie umocňovala výprava v pestrých farbách na pozadí rozprávkovo melodickej hudby. Myslím, že dielo je ideálne aj pre mladšiu vekovú kategóriu, práve vďaka tomu, že  dej baletu je jednoznačný, ľahko sa číta a obsahuje množstvo komických obrazov v interpretácii sólistova zboru Baletu SND. 

Titul, ktorý sa teší celosvetovému úspechu už toľké roky, má šancu stať sa obľúbeným rodinným titulom aj v SND.