Vinný aj nevinný
Muzikál je nepochybne jednou zo spracovateľne najťažších foriem divadla, kde dialógy sprevádza okrem iného aj hudba a tanec. Režisér, tak ako aj celý tvorivý tím, preto musia mať neobyčajný cit pre odhad a vedieť vypočítať mieru všetkého akurát tak, aby ničoho nebolo príliš málo či veľa a aby spolu všetko tvorilo jeden do seba hladko zapadajúci celok.
Voda (a krv) nad vodou je dielo, ktorého základ tvoria nesmrteľné piesne skupiny Elán. Aj napriek tomu, že predstavenie kráča v šľapajach svojho predchádzajúceho sesterského muzikálu Ôsmy svetadiel (2011), zaznieva v ňom pestrá paleta skladieb obohatená aj o nemálo najznámejších kultových hitov, ako napríklad Čaba neblázni, Sestrička z Kramárov, Amnestia na neveru a mnoho ďalších. Pribudla aj nová skladba Vinný aj nevinný, ktorú zložili Vašo Patejdl a Ľuboš Zeman priamo pre tento muzikál. Aj napriek tomu, že sú piesne veľmi obľúbené, čo môže byť pre tvorcov pri prerábaní už existujúceho diela niekedy trochu strašidelné, Voda a krv nad vodou sa jednoznačne nedáva zahanbiť a celým priebehom si udržuje fantastickú hudobnú kvalitu, čomu samozrejme pomáhajú aj skvelé spevácke výkony všetkých účinkujúcich a dynamické tanečné choreografie.
Predstavenie sprevádza veľmi odľahčujúci humor. Väčšina vtipov sa uspokojujúco uzatvorí a scenár sa k nim neraz vracia. Špičkou komédie inscenácie sú nepochybne všetky scény vo väznici, zobrazujúce Lukášov život za mrežami v spoločnosti spoluväzňov.
Treba, samozrejme, spomenúť aj scénu, veľmi zaujímavo a aj jedinečne postavenú. Všetko od väzníc až po „popraskané steny“ má svoj efekt a pekne zapadá do inscenácie.
Príbeh sa začína predstavením dvoch priateľov – Lukáša (Patrik Vyskočil/Dárius Koči/Michal Candrák) a Adama (Lukáš Pišta/Ján Slezák/Martin Hudec), ktorí vedú spoločnú IT firmu. Lukáš má šťastný život, úspešnú kariéru, no predovšetkým milovanú priateľku Terezu (Miroslava Drínová/Natália Kóšová/Michaela Trokanová). Všetko však stráca, keď ho za vraždu, o ktorej netuší či ju spáchal, zatvoria na dvadsať rokov do väzenia. Už po pätnástich rokoch ho však prepustia a Lukáš začína opäť normálne žiť. Dej sa však zvráti, keď odhalí nechutný podvod svojho najlepšieho priateľa – nielen že si Adam celú vraždu iba vymyslel, no žije už niekoľko rokov s jeho bývalou priateľkou Terezou.
Kameňom úrazu sa stáva línia príbehu postavená na románe Alexandra Dumasa staršieho Gróf Monte Christo, ktorý ako to už pri mnohých muzikáloch býva, slúži hlavne na to aby sa doň dalo zakomponovať čo najviac hudobných čísel. Dialógy preto často pôsobia ako vata alebo len cesta od piesne A ku piesni B a príbeh sám o sebe pôsobí ako klišé alebo miestami nedotiahnuto. Predstavenie trpí tiež absenciou dozoru dramaturgie. Muzikál sa často hádže z humorných do vážnych scén, dôsledkom čoho niektoré veci zanikajú, alebo sa scenáristi naopak niečomu venujú až príliš.
Dôsledkami slabšieho príbehu často trpia aj postavy, ktorých konanie je niekedy nelogické alebo jednoducho len zneužívané autormi na posúvanie príbehu vpred. Ten dojem som mala najväčšmi z hlavnej hrdinky Terezy, ktorej postava a príbeh boli založené iba na jej láske k Lukášovi. Do inscenácie bola akoby vložená „na ozdobu“ a nič viac o nej okrem jej vzťahu k niektorým hlavným postavám toho vlastne často ani nevieme. Rovnako sem spadajú aj všetky scény ženského obsadenia s prehnaným provokatívnym humorom, až má z toho divák pocit, že tvorcovia netušia, ako inak by mohli byť ich ženské postavy zaujímavé.
Voda (a krv) nad vodou ponúka divákovi nezabudnuteľne zábavný zážitok, ktorý mieša dojímavé chvíle s humorom a ukážkovým hudobným prevedením s nespochybniteľne vynikajúcimi hereckými a speváckymi výkonmi. Pre každého fanúšika skupiny Elán je to bez debaty povinná jazda!